ABK

10 zawodów, które jeszcze kilkanaście lat temu nie istniały

Fotolia 102581440 XS 10 zawodów, które jeszcze kilkanaście lat temu nie istniały

Szacuje się, że 65 proc. dzisiejszych uczniów podstawówek będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. To efekt rewolucji technologicznej i informatycznej. A jakie zawody pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich 10-15 lat?

 

  1. Programista aplikacji mobilnych

Jeszcze 15 lat temu nikt nie słyszał o tym, by programować aplikacje mobilne, a teraz są obecne niemal w każdej sferze życia. Dobrze napisana aplikacja jest w stanie przynieść twórcy spore przychody, a na świecie istnieje kilkadziesiąt tysięcy osób zajmujących się programowaniem aplikacji.

 

  1. Bloger / probloger / vloger

Osoby tworzące blogi firmowe (problogerzy) czy vlogerzy zajmujący się filmami video to już norma. Grono tych osób rośnie z każdym dniem, tak jak z każdym dniem rośnie zapotrzebowanie na ich treści.

 

  1. Analityk bezpieczeństwa informacji

W USA pracuje w tym zawodzie prawie 80 000 osób. W 1999 roku taka profesja dopiero raczkowała. Stanowisko stale się rozwija i jest jednym z najbardziej dynamicznie działających obszarów IT.

 

  1. Web deweloper

O ile jeszcze 2 lata temu takiej profesji nie było (a przynajmniej była wybitnie niszowa), o tyle obecnie ma już swoje „podspecjalizacje” związane z projektowaniem interfejsu, architektury informacji, optymalizacją, tworzeniem treści, struktury graficznej. To, co dawniej robił jeden web developer, obecnie robi już kilka osób o różnych specjalizacjach.  A będzie ich jeszcze więcej.

 

  1. Logistyk

Do niedawna logistyką zajmowała się firma produkcyjna bądź – ewentualnie – dystrybutor. Teraz, kiedy dzięki sieci towary można kupić na całym świecie i kiedy ważny jest zarówno czas transportu jak i jego efektywność, pojawiły się firmy z obszaru 4PM, czyli pośrednicy, którzy choć sami nie dysponują własną flotą, wiedzą jak szukać efektywnych połączeń, negocjować stawki i zarządzać magazynowaniem – najczęściej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i aplikacji IT.

 

  1. Specjalista podróży służbowych

Międzynarodowe korporacje to oddziały w wielu krajach czy miastach danego kraju. Wiąże się z tym konieczność ciągłych podróży pracowników, a to oznacza koszty. Aby je zredukować, zatrudnia się osoby wyspecjalizowane w znajdowaniu tanich połączeń, negocjacji miejsc hotelowych, dbaniu o efektywność delegacyjnego budżetu.

 

  1. Ekspert od fotowoltaiki i energii odnawialnej

Fotowoltaika, czyli technologia umożliwiająca przemianę światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną, przeżywa intensywny rozkwit. Mówi się o nawet o rewolucji energetycznej. Nie sposób jej nie docenić – to nieskomplikowane i najtańsze rozwiązanie pozwalające na pozyskiwanie energii elektrycznej, a dodatkowo chroniące środowisko i zwiększające bezpieczeństwo energetyczne. Poszukiwani są sprzedawcy, monterzy, instalatorzy…

 

  1. Specjalista CSR

CSR – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – odpowiedzialność firm za wpływ podejmowanych przez nie decyzji na społeczeństwo i środowisko. Osoby zatrudnione na takim stanowisku dążą do zbudowania zaufania i przejrzystości w relacjach z otoczeniem zewnętrznym, jak i środowiskiem wewnętrznym. Prowadzi to do wzrostu wartości firmy, a tym samym do poprawy jej konkurencyjności.

 

  1. Specjalista Employer Branding

Budowanie wizerunku pracodawcy to kolejny wymóg naszych czasów. Aby zatrzymać pracowników i uniknąć rotacji, a także przyciągnąć nowych, firmy zatrudniają specjalistów zajmujących się kształtowaniem marki na zewnątrz i do wewnątrz.

 

  1. Operator dronów

Bezzałogowe maszyny latające przebojem wdzierają się na rynek. Im większa ich popularność, tym większe zapotrzebowanie na osoby je obsługujące. Wraz ze zbliżającą się zmianą przepisów prawa, porządkujących wykorzystywanie dronów na szerszą skalę, popyt na pilotów z licencją jeszcze wzrośnie. Co ciekawe, na naukę zawodu operatora dronów można nawet dostać dofinansowanie z Urzędu Pracy.