Czy-warto-studiowac-Kryminologie-i-kryminalistyke

Wybór kierunku studiów to dla wielu maturzystów trudna decyzja. Wkoło wiele słyszy się, że postanowienia odnośnie podjęcia kierunku studiów mogą wpłynąć na resztę życia i ścieżkę zawodową. Jako doświadczeni pracownicy uczelni wyższej wiemy jednak, że zmiana kierunku, rozpoczęcie wymarzonych studiów w późniejszym terminie lub dołączenie do grupy w połowie semestru, to historie, które zdarzają się bardzo często. Najrozsądniejszą decyzją przy wyborze kierunku studiów jest dokładne zapoznanie się z opisem danego kierunku, tokiem nauczania czy historią i zasadami obowiązującymi w danej uczelni. W tym wpisie przybliżymy dwa niezwykle ciekawe kierunki – kryminologię i kryminalistykę oraz zasady ich studiowania w Wyższej Szkole Prawa.  

Czego nauczę się studiując kryminologię i kryminalistykę? 

Kryminalistyka to dziedzina skupiająca się na zastosowaniu technik i metod w procesie weryfikacji hipotez badawczych. Powiązanych z uwarunkowaniem przestępczości, diagnozowaniem i analizą trendów kryminalnych oraz ryzykiem wiktymizacji. Studenci kryminologii nabywają umiejętność identyfikowania oraz samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych powiązanych z prawem karnym. Kryminalistyka natomiast skupia się bezpośrednio na technicznych aspektach, które mają na celu wykrycie sprawcy przestępstwa. W toku studiów licencjackich studenci poznają metody zbierania dowodów z użyciem odpowiednich narzędzi oraz sposoby zbierania śladów przestępstwa zostawionych na miejscu zdarzenia, w tym oględzin miejsca zbrodni czy zwłok. Kryminologia to nauka o przestępstwie, sprawcy, a kryminalistyka poświęcona jest pracy techniczno-badawczej. Połączenie tych dwóch dziedzin daje pełen pogląd na sytuację powiązaną z przestępczością. 

“Wiedza z zakresu kryminalistyki i kryminologii umożliwia spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość z innej strony”

– Dariusz Szachnowski, Zastępca naczelnika Wydziału Techniki Kryminalistycznej 

Jakie wymagania muszę spełniać? 

Wybierając kierunek studiów warto, przede wszystkim, kierować się własnymi zainteresowaniami. Jeśli ciekawi Cię poszukiwanie informacji i analizowanie wielu danych, to najprawdopodobniej dobrze odnajdziesz się na studiach na specjalności kryminologia i kryminalistyka. Warto też wziąć pod uwagę ogólną tematykę zajęć, która dotyka zagadnień powiązanych ze światem przestępczym. Charakteryzującym się wysoką brutalnością i okrucieństwem. Oczywiście praca w służbie więziennej będzie różnić się od tej w instytucjach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem wewnętrznym. Jednakże przy rekrutacji na dany kierunek, warto wziąć pod uwagę predyspozycje osobowościowe i zainteresowania daną tematyką. 

Aby podjąć studia na specjalności kryminologia i kryminalistyka I stopnia w Wyższej Szkole Prawa musisz mieć zdaną maturę oraz przejść prawidłowo proces rekrutacji. Więcej szczegółów o wymaganych dokumentach i terminach znajdziesz w dedykowanej zakładce Zapisz się

Jak wyglądają studia na specjalności kryminologia i kryminalistyka?

Studiowanie w Wyższej Szkole Prawa to przede wszystkim zajęcia z praktykami. Nasi wykładowcy to osoby posiadające doświadczenie zawodowe w służbach mundurowych, konsultanci i biegli sądowi. Na zajęciach praktycznych dowiesz się, jak wygląda pobieranie odbitek linii papilarnych dłoni, ujawnianie śladu małżowiny usznej, zabezpieczanie wgłębionych śladów obuwia, zabezpieczanie śladów traseologicznych. Tok nauczania na specjalności kryminologia i kryminalistyka obejmuje obszary technik śledczych, określania profilu sprawcy, zabezpieczania miejsc zbrodni, prowadzenia dokumentacji czynności kryminalnych, badania poszlak, znaczenia psychologii w kryminalistyce, rekonstrukcji zdarzeń oraz poznania zasad współpracy różnych służb w walce z przestępczością. Ciekawi Cię dlaczego warto jeszcze podjąć studia w Wyższej Szkole Prawa? Przeczytaj wpis

Co zyskam studiując kryminologię i kryminalistykę w WSP? 

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Prawa zdobędziesz dyplom oraz doświadczenie zawodowe uzyskane podczas 6 miesięcznych praktyk. W trakcie trwania studiów możesz ubiegać się o szereg staży w różnych instytucjach powiązanych z bezpieczeństwem. Odpowiednio ułożony plan zajęć oraz liczne porozumienia ze specjalistycznymi instytucjami ułatwiają realizację praktyk oraz staży. Podczas studiów w WSP możesz liczyć na doradztwo zawodowe w formie indywidualnej lub grupowej, które prowadzone jest przez Akademickie Biuro Karier.

A jako absolwent kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na specjalności kryminologia i  kryminalistyka możesz ubiegać się o zatrudnienie w pionach operacyjnych oraz dochodzeniowo-śledczych organach ścigania. Jeśli więc ciekawi Cię praca w służbach mundurowych, specjalnych, celnych lub więziennictwie, organach ds. bezpieczeństwa publicznego i instytucjach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem wewnętrznym, studia te mogą okazać się idealne. 

A czy warto studiować kryminologię i kryminalistykę? Jeśli powyższe przykłady wzbudziły Twoje zainteresowanie i były jednoznaczne z tym, jak wyobrażasz sobie życie zawodowe, najpewniej wiesz już, że warto! Jeśli ciekawi cię więcej informacji na temat kryminologii i kryminalistyki, zajrzyj tutaj