Najnowsze rankingi wydziałów prawa – WSP na czołowych miejscach

Ogromny potencjał naukowy, prawniczy profil uczelni, indywidualne podejście do studenta, zajęcia z praktykami, a ponadto trzecie miejsce w rankingach uczelni niepublicznych jeśli chodzi o zdawalność na aplikacje wśród ubiegłorocznych absolwentów. Wyższa Szkoła Prawa uplasowała się na tej pozycji według dwóch, niezależnych rankingów – Dziennika Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej.

Opublikowane przez Dziennik Gazetę Prawną i Rzeczpospolitą rankingi dotyczą danych i studentów, którzy do egzaminów na aplikacje przystąpili w 2019 roku. Zestawienia zgodnie potwierdzają, że Wyższa Szkoła Prawa znajduje się w czołówce szkół niepublicznych oferujących swoim studentom najlepsze przygotowanie do egzaminów na aplikacje. W zestawieniu Dziennika Gazety Prawnej znalazło się 15 publicznych i 12 niepublicznych uczelni, z kolei w rankingu Rzeczpospolitej znalazło się 17 uczelni publicznych i 13 niepublicznych które oferują studia prawnicze.

Prawo w Wyższej Szkole Prawa

Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu może pochwalić się wysokim, trzecim miejscem w dwóch niezależnych rankingach przedstawiających zdawalność absolwentów na aplikacje prawnicze. Tak wysoki wynik spowodowany jest rzetelnym podejściem do nauczania i indywidualnym spojrzeniem na każdego studenta. Studenci Wyższej Szkoły Prawa uczestniczą nie tylko w zajęciach teoretycznych, do których zarówno wykładowcy jak i władze uczelni przykładają ogromną wagę, ale przede wszystkim w zajęciach praktycznych, podczas których mają szansę analizy akt sądowych, zajęć z zakresu tworzenia pism procesowych i uczestniczenia w prawdziwych rozprawach. Tego typu system nauczania pozwala nie tylko dogłębnie zrozumieć wiedzę prawniczą niezbędną do dostania się na wymarzoną aplikację, ale także doskonale przygotować się do pracy prawnika.

Niekwestionowanym atutem uczelni jest fakt, że w gronie kadry akademickiej znajdują się nie tylko profesorowie, ale również swoiści praktycy zawodowi tacy jak sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, policjanci i prawnicy pracujący zarówno w polskich jak i międzynarodowych korporacjach. To właśnie praktyczny profil zajęć prowadzonych w szkole pozwala studentom na rzetelne przygotowanie do przyszłych zadań wykonywanych w środowisku pracy oraz na zdobycie doświadczenia, którego od absolwentów uczelni oczekują pracodawcy.

 

 

Na sukces studentów w środowisku pracy i ich wysoką zdawalność na wymarzone aplikacje wpływa zarówno wysoki poziom nauczania przedmiotów akademickich, jak i zajęcia praktyczne oraz liczne możliwości rozwoju pasji, które stawia przed nimi uczelnia, wykładowcy i starsi koledzy. Kadra akademicka Wyższej Szkoły Prawa, wyróżnia zaangażowanie studentów w zajęcia zapraszając wybranych z nich do odwiedzenia swojego miejsca pracy i uczestniczenia w zadaniach, które dany wykładowca wykonuje na co dzień. Studenci WSP mają chociażby szansę wzięcia udziału w czynnościach odbywających się w prosektorium lub towarzyszyć prokuratorom podczas spraw  które ci prowadzą w sądzie. Tego typu doświadczenie w momencie ukończenia studiów jest dla studentów bezcenne, ponieważ nie tylko pozwala na wstępne wytyczenie swojej ścieżki zawodowej już w trakcie studiów, ale także umożliwia zrozumienie jak w rzeczywistości wygląda praca prawnika.

Wiedzę i doświadczenie studenci Wyższej Szkoły Prawa zdobywają nie tylko w trakcie zajęć, ale także będąc członkami kół naukowych lub podczas spotkań ze znanymi w całym kraju prawnikami. Na uczelni gościliśmy między innymi Annę Marię Wesołowską, oraz specjalistów, którzy wspierają polską policję i prokuraturę w prowadzeniu trudnych procesów. Rektor uczelni, dr Anna Krajewska-Smardz, zapytana o planowane w najbliższej przyszłości, dodatkowe zajęcia i spotkania skierowane do studentów odpowiada, że jeśli sytuacja pozwoli, to z zachowaniem środków bezpieczeństwa, w przyszłym roku na uczelni zorganizowany zostanie cykl spotkań/debat studenckich, na które zaproszeni będą specjaliści zaangażowani w najgłośniejsze i najbardziej precedensowe procesy minionych lat. W tym momencie nie możemy zdradzić jeszcze szczegółów, jednak zapewniamy, że pierwsze spotkanie z cyklu będzie dotyczyło jednej z najgłośniejszych spraw minionej dekady.

Znaczenie wiedzy praktycznej

Wyższa Szkoła Prawa to uczelnia, która obok merytorycznego przygotowania do zawodu prawnika mocno stawia na praktyczne umiejętności, których na rynku pracy poszukują zarówno kancelarie prawnicze, jednostki urzędowe jak i polskie oraz międzynarodowe korporacje. Przygotowanie do egzaminu na aplikację, w Wyższej Szkole Prawa zaczyna się już od pierwszego dnia nauki na uczelni. Studenci wiedzę do egzaminów zdobywają zarówno w trakcie wykładów i zajęć teoretycznych, jak i mając styczność z aktami sądowymi czy ucząc się jak konstruować pisma prawnicze. Wierzymy, że zdobyta w taki sposób wiedza umożliwia nie tylko wykorzystanie jej w przyszłym miejscu pracy, ale także dostanie się na wymarzoną aplikację, czego dowodem są ubiegłoroczne wyniki przyjęć na aplikacje i tegoroczne rankingi.

W Wyższej Szkole Prawa od samego początku mocno stawiamy na umożliwienie naszym studentom rozwoju ich pasji i dzielenia się nimi z innymi studentami uczelni. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że studia to dla młodego człowieka wyjątkowy czas, który w dużej mierze kształtuje zarówno jego przyszłe życie zawodowe, jak i kontakty z rówieśnikami. W związku z tym na uczelni organizowanych jest wiele okolicznościowych wydarzeń, które nie zawsze w pełni związane są z tematyką i profilem zajęć, a ich celem jest ugruntowanie studenckiej społeczności, stworzenie możliwości do zawiązania się przyjaźni na całe życie i inspirowania się nawzajem. 

Życie uczelni i możliwości czekające na studentów

Wiemy, że fundamentem wysokich wyników w rankingach zdawalności na aplikacje jest zarówno wiodący, prawniczy profil uczelni jak i wysoki poziom nauczania wiedzy akademickiej. Do tych osiągnięć niewątpliwie przyczyniło się także wiele innych działań, akcji i zajęć, które pozwalają naszym studentom poznać zawodową pracę prawników z praktycznego punktu widzenia, a także stać się częścią społeczności studenckiej Wyższej Szkoły Prawa, uczelni położonej w samym sercu Wrocławia