WYKŁAD DFN – WARIOGRAF NA TROPIE PEDOFILA

Co dzieje się z oddechem, skórą i ciśnieniem krwi przesłuchiwanego przy pomocy wariografu? W jakiej sprawie urządzenie pomogło wskazać sprawcę? O tym i wielu innych faktach opowiadał profesor WSP Ryszard Jaworski, w trakcie wykładu zorganizowanego w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W trakcie prezentacji, 26 września br.,  słuchacze, którzy przybyli do siedziby Wyższej Szkoły Prawa mogli przekonać się, że wariograf pomógł wskazać sprawcę porwania i zabójstwa 13-letniej dziewczynki z okolic Zgorzelca.

Zbrodnia miała miejsce w 1995 roku. Słuchacze obejrzeli zdjęcia dowodów i miejsc związanych z przestępstwem, zobaczyli wykresy badań wariograficznych ukazujących reakcje na 5 relewantnych pytań śledczych oraz dowiedzieli się, przy jakich pytaniach mordercy często nie potrafią oszukać wariografu.

Wykład odbył się w ramach tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Prowadzący wydarzenie, Pan profesor Ryszard Jaworski jest kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa WSP. W zakresie zainteresowań badawczych Pana profesora znajdują się m.in.: badania poligraficzne, biegli i przeprowadzanie ekspertyz, wykrywanie oraz dowodzenie zabójstw. Wykładowca prowadzi następujące zajęcia w Wyższej Szkole Prawa:

• Instytucje bezpieczeństwa państwa
  • Podstawy nauki o przestępstwie
  • Weryfikacja autentyczności dokumentów
  • Ustrój organów ochrony prawnej

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia.